| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Księga gości | Forum dyskusyjne | Chat | Blog | Newsletter | Powiadom znajomego | Poczta | Social Media | Słupsk TV |
Domeny Internetowe Słupsk Domeny Internetowe Słupsk Domeny Internetowe Słupsk Domeny Internetowe Słupsk Domeny Internetowe Słupsk


Domeny On-line Słupsk / Domeny On-line / Strona internetowa Serwis internetowy Portal internetowy World Wide Web


Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk


Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk

Strona internetowa, strona WWW (ang. web page) – zbiór uporządkowanych logicznie, połączonych ze sobą przez nawigację oraz linki elementów, prezentowanych za pomocą przeglądarki internetowej pod jednolitym adresem elektronicznym.


Stanowi dokument HTML udostępniany w Internecie przez serwer WWW. Po stronie użytkownika strona internetowa jest zwykle otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej.
Autorem pierwszych stron internetowych jest Tim Berners-Lee. Obecnie strony tworzy się za pomocą m.in. HTML5, CSS 3 i JavaScript.
Strony internetowe wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej mają duże znaczenie dla wizerunku firmy, co może mieć wpływ na wynik ekonomiczny działalności rynkowej, a ewentualne błędy na stronie internetowej mogą negatywnie oddziaływać na potencjalnych klientów.

Responsive web design
Responsywne projektowanie stron internetowych (RWD) lub projektowanie responsywne to podejście do projektowania stron internetowych, które ma na celu dobre renderowanie stron internetowych na różnych urządzeniach i rozmiarach okien lub ekranu od minimalnego do maksymalnego rozmiaru ekranu, aby zapewnić użyteczność i satysfakcję.
Responsywne projektowanie stron internetowych stało się ważniejsze, gdy użytkownicy urządzeń mobilnych stali się uważani za większość odwiedzających witrynę internetową. Na przykład w 2015 r. Google ogłosił Mobilegeddon i zaczął poprawiać ranking stron witryn przyjaznych dla urządzeń mobilnych podczas wyszukiwania z urządzenia mobilnego.

Systemy zarządzania treścią (CMS)
Do tworzenia stron WWW używane bywają systemy CMS, np.:
- Drupal
- Joomla!
- WordPress

Multimedia na stronach internetowych
Dawniej strony internetowe wykorzystywały obiekty multimedialne takie jak np. Adobe Flash i Microsoft Silverlight w celu wyświetlania filmów (np. serwisy takie jak YouTube, Netflix) oraz odtwarzania dźwięku (np. radia internetowe). Obiekty Flash, Silverlight oraz nieco starsze technologicznie aplety Javy były używane również do wzbogacania stron internetowych o bardziej zaawansowane elementy takie jak interaktywne wykresy czy proste aplikacje i gry działające w przeglądarce internetowej. Aby móc odtworzyć lub wyświetlić takie obiekty, wymagane było zainstalowanie odpowiedniej wtyczki do przeglądarki internetowej, umożliwiając w ten sposób ich wyświetlenie.
Rozwój języków HTML i JavaScript, oraz powiązanych z nimi technologii, spowodował, że nowoczesne przeglądarki są w stanie wykonać wszystkie te zadania bez pomocy wyżej wymienionych wtyczek, przez co wtyczki stały się zbędne i zaprzestano ich rozwoju. Nie mniej ważnym powodem odejścia od wtyczek były liczne problemy bezpieczeństwa przez nie stwarzane.
Firma Oracle ogłosiła w 2016 roku, że zakończy rozwój wtyczki Java dla przeglądarek, co nastąpiło 2 lata później, wraz z wydaniem Java JDK w wersji 10. Wtyczka Flash przestała być rozwijana przez Adobe z końcem 2020 roku, a Microsoft oficjalnie zakończył rozwój technologii Silverlight w roku 2021.
Wsparcie dla wtyczek innych niż Flash zostało usunięte z przeglądarki Google Chrome już w roku 2015, z przeglądarki Mozilla Firefox w 2017, a z Apple Safari w roku 2018. Wtyczka Flash, ze względu na swoją powszechność, była wspierana przez przeglądarki do końca roku 2020, czyli do momentu kiedy Adobe zaprzestało jej rozwoju. Przeglądarka Microsoft Internet Exlplorer przestała wspierać wtyczkę Silverlight w 2021 roku.

Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – grupa powiązanych ze sobą (w celu zwiększenia funkcjonalności) stron internetowych i innych dokumentów udostępnianych w internecie z jednego adresu domenowego za pośrednictwem usługi WWW.


Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, często mają sekcję wiadomości oraz oferują możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne, na przykład formularze, aplikacje.
Serwisy mogą być tematyczne (poświęcone jednej dziedzinie) lub ogólne.

Wybrane rodzaje serwisów internetowych
* portal internetowy – jest zwykle wielotematyczny, oferuje dostęp do różnorodnych informacji. Portale przedstawiają informacje ze świata, regionu lub poruszają daną tematykę specjalistyczną. Są to niejako gazety, tygodniki lub miesięczniki przeniesione na platformę elektroniczną z większą liczbą wydań. Można wyróżnić portale lokalne, krajowe lub portale o tematyce kobiecej czy też męskiej.
* portal wertykalny (wortal) – portal wyspecjalizowany, publikujący informacje z jednej dziedziny (muzyki, filmu, motoryzacji, programów komputerowych, itp.)
* bankowość elektroniczna – dostęp do rachunku bankowego za pomocą komputera podłączonego do internetu
* blog – prywatny dziennik internetowy
* serwis społecznościowy – miejsce wymiany informacji przez internautów o podobnych zainteresowaniach (fora dyskusyjne, czaty)
* sklep internetowy – daje możliwość kupowania lub sprzedawania produktów przez internet
* serwis ogłoszeniowy – serwis pozwalający na zamieszczanie ogłoszeń i ich przeglądanie, a przez to kojarzenie stron transakcji (kupującego ze sprzedającym)
* biblioteka cyfrowa – umożliwia udostępnianie w sieci publikacji cyfrowych oraz zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych
* serwis reklamowy – miejsce prowadzenia działań promocyjnych organizacji i reklama jej produktów lub działalności
* serwis korporacyjny – ma na celu prezentację organizacji lub dużej firmy, jej działalności i/lub produktów
* serwis szkoleniowy – nastawiony jest na promocję, zdobywanie i poszerzanie wiedzy
* serwis rozrywkowy – oferuje szeroko rozumianą rozrywkę: muzykę, gry, zabawne zdjęcia i filmy, erotykę
* serwis usługowy – najczęściej przedstawia oferty firm usługowych.

Portal internetowy – witryna internetowa zawierająca usługi stanowiące "bramę" do Internetu.


Serwis informacyjny zazwyczaj poszerzony jest o różnorodne funkcje internetowe. Portale często oferują darmowe usługi, np. pocztę elektroniczną, czy hosting.
Portal udostępnia informacje będące przedmiotem zainteresowania szerokiego grona odbiorców. Jako przykładową treść można podać: dział aktualnych wiadomości, prognoza pogody, katalog stron WWW, czat, forum dyskusyjne.
Zawiera mechanizmy wyszukiwania informacji w nim samym lub w zewnętrznych zasobach Internetu (wyszukiwarki internetowe). W intencji twórców portali jest zachęcanie użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW.

Techniki stosowane w portalach
Wśród technik stosowanych w portalu internetowym wyróżnia się:
- personalizację,
- wyszukiwanie,
- powiadamianie,
- współpracę,
- autoryzację zadań,
- aplikację,
- infrastrukturę,
- integrację.

Rodzaje portali internetowych
Portale horyzontalne – przedstawiają tematykę o najszerszym zakresie. Jego celem jest wygenerowanie jak największej liczby wyświetleń reklam.
Wortal, portal wertykalny, portal tematyczny (ang. vertical portal) – portal wyspecjalizowany, publikujący informacje z jednej dziedziny, tematycznie do siebie zbliżone, np. dotyczące motoryzacji, muzyki, filmu, programów komputerowych. Zawartość portali tematycznych (wortali) dotyczy tylko wybranego tematu. Nazwa wortal miała stanowić przeciwstawienie do zwykłego portalu, obejmującego szeroki zakres tematyczny (horyzontalnego), a przy okazji podkreślać wyższą jakość udostępnianych zasobów, jednak nie przyjęła się szeroko.
Intranet – sieć wewnętrzna łącząca np. komputery w jednej firmie i jego oddziałach. Sieć taka jest potocznie znana jako LAN.
Ekstranet – zewnętrzna sieć firmy. Pozwala na zdalny i 24-godzinny dostęp do bazy firmy.
Portal korporacyjny – rozbudowana witryna firmy będąca połączeniem ekstranetu oraz szerokiej informacji dla klientów oraz ich usług.

World Wide Web, w skrócie Web lub częściej WWW – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem.


- Historia
- World Wide Web a Internet
- Jakie korzyści przynosi WWW
- Prefiks WWW
- Prywatność
- Bezpieczeństwo
- Archiwizacja stron WWW
- Standaryzacja
- Dostępność WWW
- Obsługa różnych języków
- Prędkość transmisji
- Statystyki

Słupsk


PAKIETSTART.SLUPSK.EDU.PL

Pakiet Start Słupsk Pakiet Start SłupskDomeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk


Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk
Domeny Internetowe Słupsk